czwartek, 7 maja 2015

Zapraszamy na spotkanie


 Bernard Krawczyk to znany – szczególnie mieszkańcom Śląska – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Urodził się 20 maja 1931 roku w Podłężu Szlacheckim. Ukończył Studium Dramatyczne przy Teatrze Śląskim w Katowicach. Jego nauczycielami byli Roman Zawistowski, Władysław Woźnik i Roman Hierowski. Zadebiutował w 1952 roku, jeszcze w trakcie nauki, na scenie Teatru Śląskiego w „Zagładzie eskadry” Korniejczuka.
Po studiach dostał pracę w Teatrze Śląskim. Zagrał m.in.: Edwina w sztuce Fredry „Odludki i poeta, Kleanta w „Chorym z urojenia” Moliera oraz Gustawa w „Ślubach panieńskich”. W 1972 roku na dziesięć lat związał się z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Grał w takich spektaklach jak: „Trzy siostry” Czechowa, „Lęki poranne” Grochowiaka i „Balladyna” Słowackiego. Następnie wrócił do Teatru Śląskiego, gdzie pozostał do emerytury.
Bernard Krawczyk otrzymał role w wielu filmach, m.in.: w dziełach Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” oraz „Perła w koronie”, „Pamiętniku znalezionym w garbie” Jana Kidawy-Błońskiego i „Moim Nikiforze” Krzysztofa Krauze. Zagrał również w serialach (np. „Budniokowie i inni”, „Żołnierze wyklęci”) i Teatrze Telewizji (np. „Don Kichot”, „Wieże idące”).
Był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał takie odznaczenia i nagrody jak: odznaka Zasłużonego Działacza Kultury, Złota Maska za rolę tytułową w „Wujaszku Wani” w Teatrze Śląskim, Medal im. Mariana Mikuły – Zasłużonemu dla Kultury Teatralnej. Jest również Honorowym Obywatelem Miasta Mysłowice.
Bernard Krawczyk jest jednym z najbardziej cenionych aktorów. Mimo że nie urodził się na Śląsku, stał się ikoną śląskiej sceny teatralnej. Znakomicie włada gwarą śląską. Dla wielu młodych aktorów jest wielkim autorytetem. Obecnie związany jest z Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz Teatrem Śląskim.
Spotkanie z aktorem odbędzie się w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz